Психологія брехні - як приховати і розпізнати брехню?

Відео: 7 СПОСОБІВ РОЗПІЗНАТИ БРЕХНЯ

Змист

Психологія брехніУсе наше життя пронизує брехня: нас обманюють, ми брешемо самі. Ми так мало знаємо про брехню. Як її розпізнати, щоб не стати обдуреною, і як брехати самим, щоб не потрапляти. Розкриваємо секрети психології брехні.

Психологія брехні

Пол Екман - найвидатніший фахівець в області психології брехні, автор багатьох книг, а також відомого серіалу під назвою «Обмани мене». Він почав вивчати це явище ще в 1963 році і прийшов до висновку, що брехня - це дія, за допомогою якого людина вводить в оману іншу, і робить це навмисно, не попереджаючи про свої цілі, а жертва відповідно не просить, не розкривати правди.

Пол Екман виділяє дві форми брехні - це спотворення і замовчування. При замовчуванні людина приховує справжню інформацію, але і не повідомляє помилковою. А спотворення відрізняється тим, що брехун вживає додаткових дії, приховуючи правду і підміняючи її Не вірно інформацією, видаючи її за правдиву.

Психологія брехніДалеко не всі вважають замовчування брехнею. Замовчування зазвичай легше вдається брехунові, так як для цього нічого не потрібно робити, а просто мовчати. А при спотворенні необхідна правдива легенда, інакше є шанс бути викритим. Багато хто віддає перевагу замовчування, так як воно менш ганебно.

Психологія брехні - викриття брехуна
Часто брехун може сам видати себе, сказавши на початку одне, а потім зовсім інше. Також його може видати поведінку. Адже раптові емоції приховати буває досить складно: набагато складніше заховати гнів, ніж досаду або жах, ніж занепокоєння. Однак прояв сильних емоцій ще не показник винності, так як і абсолютно чесна людина може впасти в паніку.

Найкращий спосіб приховати свої емоції - надіти маску. А найкраща маска - це фальшива емоція. Часто в якості маски застосовується посмішка, яка є протилежністю негативних емоцій. Також це вираз обличчя найбільш природне, тому і обманювати так простіше. Однак неприродна, тривала посмішка говорить про фальшивості.

Психологія брехні - чому брехня не вдається

 • Можливо, що брехун вибрав невдалу лінію поведінки. Адже він не завжди знає, де і що йому доведеться збрехати. Навіть якщо він продумав свою лінію поведінки до дрібниць, він все одно не може передбачити всі можливі питання і відповіді на них. Нові питання викликають необхідність думати над кожним словом, зважуючи всі свої слова, через що виникають паузи, а також напруга, помітне в міміці і голосі.
 • Також причиною невдачі у брехні може стати страх викриття. У малій формі він не є небезпечним і навпаки стимулює людину, не даючи йому розслаблятися і дозволяючи уникнути помилок. Однак сильний страх, породжує у брехуна емоції, приховати які досить важко. Часто цей страх посилюється уявленням про те, що людина вміє визначати брехню. Але чим частіше людина бреше, тим менше стає страх викриття. Психологія брехні
 • Також причиною невдачі можуть стати муки совісті самого брехуна. Точно також як страх докори сумління можуть носити різний інтенсивність. Сильне почуття провини призводить до сильних переживань. І бажання позбутися від цих почуттів може підштовхнути людину до визнання у брехні. Також до почуття провини іноді домішується відчуття сорому. Вони відрізняються тим, що совість мучить людини незалежно від інших людей, а почуття сорому виникає через несхвалення і висміювання іншими. Бажаючи позбутися від мук совісті, людина хоче зізнатися, ймовірність принизливого сорому може перешкоджати йому в цьому.

Відео: Психолог Наталя Кучеренко. Психологія брехні. Виявляємо брехня і обман. Лекція № 25

Психологія брехні - як виявити або приховати обманЗазвичай брехуни ретельно приховують і контролюють свою поведінку, але приховати все неможливо, тому ховаються тільки ті аспекти поведінки, на які, як їм здається, звернуть увагу.

Лгущій людина особливо ретельно підбирає слова. З їх допомогою набагато простіше передати повідомлення, ніж жестами або мімікою.Словами найпростіше обдурити, так як мова можна легко скласти заздалегідь і завчити її.

Психологія брехніПсихологія брехні - брехунів зазвичай видають слова:

 • Необережні висловлювання, так як вони не змогли підібрати потрібні слова.
 • Мовні застереження. Однак не кожна обмовка є ознакою брехні.
 • Тиради - промахом є не окремі слова, а фрази. На емоціях брехун може навіть не відразу помітити, що він сказав зайве. Без зайвих емоцій він не допустив би такого.

Чи не менше уваги приділяється особі, так як воно в першу чергу відображає всі наші емоції. Зазвичай на ньому відбиваються відразу дві інформації - про те, що людина хотіла сказати і що хоче приховати.

Психологія брехніПсихологія брехні - емоції видають брехню:

 • Мікровирази. Це те, що дає точну картину приховуваних емоцій, але зазвичай люди просто не встигають помітити їх, так як вони проявляються приблизно на чверть секунди. Для того щоб навчитися їх помічати необхідна тренування. Найчастіше зустрічаються змащені вираження, коли людина встигає їх усвідомити і намагається усунути, прикриваючись іншим.
 • Асиметрія. Якщо під час розмови на обличчі людини з`являються асиметричні вираження, швидше за все він не щирий.
 • Вирази, які тривають довше 10 секунд, за винятком найвищого напруження пристрастей. Наприклад, щире здивування виникає і триває зазвичай не більше секунди. Також людина може спочатку висловити свої емоції словами, і лише потім проявити їх, в цьому випадку емоції підроблені.
 • Посмішка. Пол Екман дав класифікацію більш ніж 50 видів посмішок. З них тільки 18 виявилися щирими.

Психологія брехні - на що ще звернути увагу?

 • Зазвичай на голос мало хто звертає увагу, так як зазвичай він несе малу частину інформації. Але він також як особа пов`язаний з мозком, який відповідає за емоції. Зазвичай люди чують свій голос лише частково, сприймаючи його трохи інакше.
 • Також варто звернути увагу на паузи, що виникають в розмові, вони можуть бути дуже тривалими або частими. Сигналізувати про обман можуть мовні помилки, використання зайвих складів, повторів, вигуків. Вченими поки не доведено, що зміна тону голосу, гучності і швидкості мови є ознакою брехні, тут варто орієнтуватися на знання конкретної людини. Психологія брехні
 • Рухи тіла на відміну від голосу і особи не пов`язані на пряму з областями мозку відповідальними за емоції. Контролювати рухи зовсім не складно, проте більшість людей забувають про це. У рухах людини можна виділити руху емблеми та ілюстрації.
 • емблеми - Це такі рухи, значення яких зрозуміло всім, наприклад кивок головою. Але в таких рухах можуть бути застереження, коли рух виконується в повному обсязі, а лише частково якимось фрагментом. Такі емблеми є надійною ознакою брехні.
 • Другий тип рухів тіла, що видають брехню, використовується для позначення чогось, коли людина не може підібрати потрібного слова. Кількість таких ілюстрацій завжди знижується, коли людина бреше, так як він ретельно продумує свої слова і говорить обережно. Тому мале число ілюструють рухів говорить про незацікавленості людини або надмірної обережності. У сукупності з іншими ознаками це може означати брехня.

Коли людина бреше в його організмі відбуваються деякі зміни викликані вегетативною нервовою системою. Не дарма теорія брехні - це ціла "галузь психології". Наприклад, частішає глибина і частота дихання, збільшується частота ковтання, потовиділення, розширюються зіниці, змінюється колір обличчя. Це відбувається мимоволі і важко пригнічується, тому є вірною ознакою брехні.

Текст - nusha

Поділися в соц мережах: