Що робити, якщо білірубін підвищений?

Відео: Жити Здорово! Здоров`я печінки: тест на білірубін

підвищений білірубінБілірубін являє собою пігмент жовто-зеленого кольору, що міститься в сироватці крові і виводиться жовчю. Утворюється він в результаті розпаду гемоглобіну. Важливу роль в обміні білірубіну відіграє печінка.

Якщо білірубін підвищено

Зміна рівня білірубіну свідчить про наявність серйозних захворювань. Білірубін накопичується в крові людини і досягаючи певної концентрації починає проникати в тканини і забарвлює їх в жовтий колір. Цей стан називають жовтяницею. Фахівці ділять жовтяниці на обтураційні, паренхіматозні і гемолітичні.

Гемоглобін міститься в еритроцитах - Червоних кров`яних клітинах людини, він переносить кисень до тканин організму з легких. Пошкоджені і старі еритроцити руйнуються в селезінці, печінці і кістковому мозку. При цьому гемоглобін вивільняється і перетворюється в білірубін. Тільки що утворений білірубін - непрямий, отруйний для людського організму, особливо для центральної нервової системи. Тому в печінці відбувається знешкодження його іншими речовинами. Пов`язаний - прямий білірубін виділяється разом з жовчю печінкою і залишає організм природним шляхом. Темний колір калу часто свідчить про зміни рівня білірубіну.

Визначення змісту білірубіну в крові можна визначити за допомогою біохімічного аналізу крові. Кров беруть з вени, а перед здачею рекомендується не їсти мінімум вісім годин. Нормою вмісту загального білірубіну в сироватці крові вважається кількість від 8,5 до 20 мкмоль / л. Непрямого білірубіну не повинно бути більше 17 мкмоль / л, а норма прямої - максимум 4,3 мкмоль / л.

Що робити, якщо білірубін підвищений?

підвищений білірубінЛікування підвищеного рівня білірубіну можливо тільки після з`ясування причини його підвищення. Існує три основні причини підвищення білірубіну: прискорене або підвищене руйнування еритроцитів, порушення відтоку жовчі і порушення в переробці білірубіну.

Підвищено білірубін при анемії

При підвищеному руйнуванні еритроцитів збільшується вміст гемоглобіну, і, отже, непрямого білірубіну. Посилене руйнування еритроцитів може бути викликано гемолітична анемія.
Анемія може бути вродженою чи набутою. Вроджена анемія зазвичай розвиваються через дефекти в структурі гемоглобіну або еритроцитів. А придбана гемолітична анемія як правило є наслідком ослабленого імунітету, коли організм починає боротися з власними еритроцитами.

Гемолітичні анемії підвищують рівень непрямого білірубіну. Їх ознаками є: жовтий колір шкіри, слизових оболонок і очей, підвищення температури, потемніння сечі, дискомфортні відчуття в лівому підребер`ї, сильна стомлюваність, серцебиття, головний біль через зменшення кількості кисню, що доставляється.

підвищений білірубінПідвищено білірубін при малярії

Також вона може бути викликана такими захворюваннями як малярія і прийомом деяких лікарських препаратів.

Підвищено білірубін при жовтяниціВ обміні білірубіну дуже важливу рель грає печінку. При її захворюваннях білірубін не може бути знешкоджений клітинами печінки. Це можуть бути такі захворювання: вірусні гепатити А, В, С, D і Е, алкогольний гепатити, медикаментозні гепатити, рак і цироз печінки і інші захворювання. Під час гепатиту рівень білірубіну підвищений, а це проявляється жовтяницею та іншими симптомами. Знижується працездатність, темніє сеча, з`являється нудота і гірка відрижка, може підвищуватися температура, а області правого підребер`я відчувається дискомфорт.

Відео: Про найголовніше: Гіпотензивні препарати, підвищений білірубін

Підвищено білірубін при синдромі Жильбера

Крім того білірубін може підвищуватися через спадкового нестачі ферментів печінки, що беруть участь в обміні білірубіну або синдром Жильбера. Під час цього захворювання підвищений рівень непрямого білірубіну, що призводить до пожовтіння шкіри, очей і слизових.

Відео: 3 аналізу для печінки від передачі

Підвищено білірубін через порушення відтоку жовчі

Також рівень білірубіну може підвищуватися через порушення відтоку жовчі з жовчного міхура або печінки. Наприклад, при жовчнокам`яній хворобі, раку підшлункової залози або жовчного міхура. Тут підвищується рівень прямого білірубіну, що призводить до розвитку жовтяниці і супроводжується наступними симптомами: свербінням шкіри, печінкові кольки, відрижка і блювання, зниження апетиту, біль у правому підребер`ї, темний колір сечі.

підвищений білірубінПідвищено білірубін у новонародженогоТакож варто враховувати, що у новонароджених дітей в крові завжди підвищений рівень білірубіну. Так як відразу після народження йде процес підвищеного руйнування еритроцитів. Це призводить до розвитку нормальної фізіологічної жовтяниці у дітей. Якщо білірубін дуже сильно підвищується, це призводить до розвитку патологічної жовтяниці.

Підвищено білірубін у вагітних

Під час вагітності, як правило, білірубін буває в нормі, але в останньому триместрі іноді відзначається його підвищення, яке вказує на порушення у відтоку жовчі з печінки. Таке підвищення вимагає детального обстеження, тому що може вказувати на захворювання: вірусний гепатит, холецистит, гемолітична анемія.

Тільки з`ясувавши справжню причину підвищення білірубіну можна знизити його рівень. Якщо підвищений руйнування еритроцитів, необхідно з`ясувати причину цього розпаду і впливати саме на неї. Якщо людина страждає захворюваннями печінки, то підвищення білірубіну є просто симптомом, зникає після одужання людини.

Якщо причиною високого рівня білірубіну став застій жовчі, тоді необхідно усувати перешкоду, яка заважає нормальному відтоку жовчі. Це дозволить знизити кількість білірубіну. Щоб знизити білірубін у новонароджених дітей необхідно використовувати спеціальні лікарські препарати - індуктори або активатори ферментів печінки. До них відноситься фенобарбітал.

Знизити білірубін, викликаний синдромом Жильбера, допоможе прийом фенобарбіталу та зиксорин по 0,05 -0,2 грама на добу протягом двох - чотирьох тижнів.

Текст - nusha

Поділися в соц мережах: